Fazla kiloları çiğneyin

Fazla kiloları çiğneyin

397
0
Paylaş

Fazla kiloları çiğneyin

Hastalıkları beraberinde getiren fazla kilolara karşı bazı basit önlemler almak yetebiliyor. Uzmanlar yapılan araştırmalarda ilginç sonuçlara varıldığını ancak zayıflamada etkili olan ilginç püf noktalarının işe yaradığını bildiriyor. Hayatınızda alışkanlık hale getireceğiniz bu alışkanlıkların zayıflamada oldukça etkili olduğunu bildiren bilim adamları bunları şöyle aktarıyor:

SAKIZ ÇİĞNEYİN 
Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalara göre, tüm gün şekersiz (tatlandırıcılı/damla sakızlı) çiklet çiğnemek metabolizma hızını yüzde 20 oranında artırıyor. Ancak şekerli sakızlardan uzak durmak gerekiyor.

MEYVE SULARINI KARIŞTIRIN 
Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla karıştırın. Bunu yaparken, normalde içtiğiniz meyve suyunun yarısını kullanacağınız için, aldığınız kaloriyi önemli miktarda azaltmış olursunuz.

SALATAYI DİLİMLEYİN 
Salatanız, sadece yeşilliklerden oluşmak zorunda değil. Havuç, kereviz, kabak ve diğer sebzeler de kullanılabilir. Ama bunları ince ince doğramak yerine, büyük parçalar halinde kesin. Hem yemesi daha uzun sürer, hem de daha çok çiğnersiniz. Bu da daha çabuk doymanızı ve ana yemekten daha az yemenizi sağlar.

YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ ÇAY 
Kafein yağ asitlerinin açığa çıkmasını sağlar. Böylece daha kolay yağ yakarsınız. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenoller (antioksidan bileşikler), kafeinle birleşerek yakılan kalori miktarını artırırlar.Ancak eğer yüksek tansiyonunuz varsa, bu öneriyi dikkate almayınız.

YEDİKLERİNİZ YAZIN 
Bu, neyi ne kadar yediğinizi bildiğiniz için, kendinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Aksi halde bilinçsizce yemek yemek kilo almayı kolaylaştırabilir.

AZ YAĞLI SÜT İÇİN 
Su gibi, az yağlı sütün de doyurucu etkisi vardır. Üstelik kalsiyum açısından da zengindir ve tok tutar. İster sabahları yulafın içine isterseniz yatmadan önce rahatlamak için tüketebilirsiniz.

SPREY YAĞLARI TERCİH EDİN 
Böylece normalde kullandığınızdan çok daha az yağ kullandığınızı fark edeceksiniz.

AYNASIZ YEMEK OLMAZ 
Yemek yerken kendinize aynada bakmak, yüzde 22-32 daha az yemenizi sağlar. Bu da doğal olarak kilo vermenize yardımcı olur.

BALIK YİYİN 
Balık, son derece sağlıklı bir yağ tipi olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 açısından zengin balıklar, ton balığı, uskumru, somon ve morina balığıdır. Diyet yapan kişilere bakılacak olursa, her gün balık tüketenler, diyetlerinde balık olmayanlara oranla yüzde 20 daha fazla kilo kaybetmişler.

ÇORBANIZ KOYU OLSUN 
Yapılan araştırmalarda içinde büyük sebze parçaları olan çorba içen kişiler hem daha çabuk doyuyor, hem de yüzde 20 daha az yiyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA