Bebeklerde sık görülen cilt problemleri

Bebeklerde sık görülen cilt problemleri

241
0
Paylaş

Bebeklerde sık görülen cilt problemleri

Yenidoğan döneminde, yani ilk 1 ay içerisinde, cilt gelişimi devam eder. Bu dönemde ilk haftalarda bazı bebeklerin ciltlerinde kepeklenme tarzında döküntüler gelişebilir. Döküntüler; çoğunlukla beklenen, doğumzamanından sonra doğan bebeklerde görülen, kısa süreler içerisinde kendiliğinden düzelen bir durumdur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Selman Vefa Yıldırım çocuklarda sık görülen cilt problemlerini açıkladı.


Milia


İlk 1 ay içinde bebeklerin %40’ına yakınında sarı-beyaz renkte, ufak, ciltten kabarık kistik döküntüler görülür ve bu döküntüler ‘milia’ olarak adlandırılır. Sıklıkla alın, çene, burun ve yüzün diğer kısımlarında olur, 1-2 mm büyüklüğünde kistik döküntülerdir. Önemsiz oluşumlardır. Çoğunlukla kendiliğinden, birkaç gün içinde düzelirler.


Eritema toksikum


Ebeveynleri endişelendiren ve yine bebeğin ilk haftası içinde sık görülen bir başka cilt lezyonu da ‘eritema toksikum’ adı verilen içi iltihaplı, sivilcemsi döküntülerdir. En çok yüzde, daha az olarak gövdede ve kollarda görülür, tedavisiz geçen bir durumdur.İsilik (milirya)


Yenidoğan dönemi ve sonrasında en çok karşılaşılan bir başka durum ise ‘milirya’ yani diğer adıyla isiliktir. Özellikle yaz aylarında görülen ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşan yüzde ve gövdede kendini gösteren döküntülerdir. 1-3 mm büyüklüğünde, yüzeyel olabilen bu döküntüler çoğu zaman kendiliğinden kısa süreler içerisinde düzelir. Oda sıcaklığının düzenlenmesi, hafif giysi seçimi, ılık banyo isiliklerin daha çabuk düzelmesini sağlar.


Pişik


En sık karşılaşılan ekzematöz döküntülü durumlardan birisi ‘diaper’ veya ‘napkin’ dermatiti denilen ve ‘pişik’ olarak bildiğimiz cilt lezyonlarıdır. Bez bağlı olan bölgede kaşıntı ve huzursuzluk yapan cildin tahriş ve pul pul olması halidir. Bebeklerin yaklaşık üçte birinde görülür. Pişiğin sebebi, bez bağlı olan bölgenin kaka ve idrar ile ıslak halde kalması sonucu derinin pH düzeyinin artması, cilt bariyerinin bozulmasıdır. Bazen bu durum ülserleşmeye dek giden ağır olgulara dönüşebilir. Sık bez değiştirilmesi, temizlik sonrası bez bölgesinin açık bırakılması ve bazı bariyer koruyucu kremler ile çoğunlukla düzelen durumlardır.Kepek (seboreik dermatit)


Bir başka sık rastladığımız durum da özellikle yüz, saçlı deri ve kasık bölgesi gibi sebase bezlerin çok olduğu bölgelerde görülen, tekrarlayan sarımsı yapışkan pullanmaların olduğu ‘seboreik dermatit’ sorunudur. Genelde ilk 4-6 hafta içerisinde görülür, erkek bebeklerde bir miktar daha fazladır. Saçlı bölgede çok görülür. Pembe veya kırmızı bir zemin üzerinde yağlı yapışkan pullanmalar vardır. Tedavisinde çinko, selenyum ve ketokonazol içeren özel bazı şampuanlar önerilir. Bazen steroidli losyonların kullanılması gerekebilir.


Not: Yayılarak artan ve bebeği huzursuz eden cilt problemleri olduğunda zaman geçirmeden bir çocuk hekimine başvurulması gerekir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA